Keramik

Glæden ved at lave noget i ler er skøn. Der er mange forskellige processer.

Der er plade, pølse teknik, formning af skulpturer m.m. kun fantasien sætter grænser.

Dejligt at arbejde med, og det kan bruges til både pynt og gavn.

Det er mandage kl. 9.30 til 11.30 og torsdage i lige uger kl. 12.30 til 15.30.

Keramik - nyt hold


På keramik-holdet er der rig mulighed for, at du kan udfolde dig kreativt og fordybe dig i lerets mange muligheder. Vi arbejder med forskellige typer stentøjsler og teknikker indenfor formgivning, dekorering og glasering. Alt efter interesse kan der arbejdes med fantasifulde figurer, skulptur eller brugskunst.

 

Kom og vær med i et fællesskab, hvor vi inspirerer og sparer med hinanden.

Dette hold er onsdage i ulige uger kl. 9.00-12.00.

 

Holdstart: 18. januar 2023

Keramik 1040256
Keramik 1040257
Keramik 1040254
Keramik 1040259
Keramik 1040250
Keramik 1040260
Keramik 1040255
Keramik 1040253
Keramik 1040252
Keramik 1040251